Chřest v posledních letech prodělává velký návrat do našich kuchyní a pokud patříte k jeho milovníkům, oceníte třeba tip na jeho „turbo“ přípravu… A lahodná a luxusně vypadající večeře může být do 10 min na stole i u Vás…

S chřestem jsem se setkala už jako malá, jedli jsme ho vždycky se strouhankou, případně bešamelovou omáčkou. Protože ale mouka a pečivo nejsou mou večerní „první volbou“, zkouším v rámci letošní sezóny různé obměny a zde je první z nich.


Než se pustíme do receptu, chtěla bych Vám vřele doporučit využití chřestu s původem v České republice, mimo minimální uhlíkové stopy (v supermarketech aktuálně nejčastěji narážím na chřest dovezený z Itálie) pro jeho využití hraje zejména čerstvost, která je nepřekonatelná 😉. Mám poměrně čerstvou zkušenost s Českým chřestem z Hostína u Vojkovic a nemohu jinak než chválit v superlativech (více o historii, nabídce a firmě samotné najdete na jejich webu či jejich FB stránách).

Postup přípravy se liší dle druhu chřestu. U zeleného chřestu odlomíme spodní 1/3, důkladně jej opláchneme a vložíme oblanšírovat na cca 2 min do osolené vroucí vody. Jeho uvařenost zkoušíme vidličkou, po vyjmutí z horké vody musíme chřest pro zachování jeho krásně zelené barvy rychle zchladit (větsinou dávám do misky se studenou vodou).

Bílý chřest taktéž před varem zbavíme spodní 1/3, navíc jej ale musíme důkladně oškrábat (škrábe se celá délka fazochu mimo hlavičky). Důkladným oškrabáním minimalizujeme riziko hořkosti a „vláknitosti“ uvařeného chřestu (proto je lepší vybírat si bílý chřest se silnějšími fazochy – zbyde nám tak nakonec víc materiálu na vaření 😉). Připravený bílý chřest vaříme cca 6-8min dle jeho tloušťky, a to ve vodě oslazené i osolené (na cca 1l vody dávám 2 lžičky třtinového cukru a 1 lžičku soli). Uvařenost zkoušíme opět vidličkou.

Vývar z chřestu nikdy nevylíváme, ale využijeme jej jako základ na krémovou chřestovou polévku (recept na ní najdete zde>>>).


Recept (1 porce):

  • 8 oblanšírovaných fazochů chřestu
  • sůl
  • 2 lžíce strouhaného parmesánu nebo Gran Moravie
  • 1 vejce
  • kousíček másla

Postup:

Chřest očistíme a dle výše uvedeného návodu oblanšírujeme (lehce ovaříme). Na trošce másla si připravíme volské oko, žloutek by v optimálním případě měl zůstat polotekutý. Ještě teplý chřest servírujeme posypaný parmezánem a navrch umístíme lehce osolené volské oko.

Dobrou chuť 😉


Asparagus with Parmesan cheese and fried egg Recipe (1 serving):

  • 8 blanched sticks of asparagus
  • salt
  • 2tablespoons grated Parmesan orGran Moravia
  • 1 egg
  • a dab of butter

Comments

comments